Przejdź do głównej zawartości

Zakładowy Fundusz Rehabilitacyjny

W związku z tym, że niektórzy diabetycy korzystają w swoich zakładach pracy ze środków Zakładowego Funduszu Rehabilitacyjnego, na pokrycie/ dofinansowanie kosztów zakupu pompy insulinowej czy sensorów Freestyle libre postanowiłam dzisiejszy post poświęcić temu właśnie tematowi.
Zakłady pracy chronionej mają obowiązek prowadzić Zakładowy Fundusz Rehabilitacji. Środki finansowe, które z niego pochodzą mogą zostac przeznaczone na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych. Zasady ustalania tych środkków ustala regulamin zakładowy.Pracodawca, który prowadzi zakład pracy chronionej musi przeznaczać co najmniej 15% środków funduszu rehabilitacji na indywidualne program rehabilitacji i co najmniej 10% na pomoc indywidualną dla niepełnosprawnych pracowników i byłych niepracujących, niepełnosprawnych pracowników tego zakładu, na cele związane z rehabilitacją leczniczą i społeczną.

Wniosek o przyznanie pomocy indywidualnej powinien zawierać:
- imię i nazwisko
- numer PESEL
- cel, formę i kwotę wnioskowanej pomocy
- uzasadnienie udzielenia pomocy
- oświadczenie o dochodzie i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym

Wysokość przyznawanej pomocy zależna jest od sytuacji materialnej i losowej pracownika. Wolno ją udzielić w formie bezzwrotnej lub jako nieoprocentowanej pożyczki. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy, który jest dysponentem środków zfron. Co istotne środki mogą zostać przekazane również na niepełnosprawne dziecko danego pracownika.


Jeśli nie jesteście pewni czy w Waszej firmie istnieje ZFH skontaktujcie się z działem kadr aby uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Warto pytać czy taki fundusz znajduje się w naszym zakładzie pracy, bo możemy nawet nie wiedzieć, że takowy istnieje. A pomoc finansową na zakup chociażby sensorów przechodza nam koło nosa.


Więcej informacji na temat Zakładowego Funduszu Rehabilitacyjnego znajdziecie tutaj. Jest to bardzo rzetelny artykuł. Środki można otrzymać nie tylko na zakup leków czy sprzętu medycznego, ale chociażby na pokrycie turnusów rehabilitacyjnych i kolonii.


Zobacz także: stypendium dla niepełnosprawnych studentów


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dietetyczny i puszysty sernik dla diabetyka

Uwielbiam proste i szybkie w przygotowaniu ciasta i desery. Dopiero stawiam swoje pierwsze kroki w pieczeniu więc wszystkie skomplikowane przepisy z trudno dostępnymi składnikami w moim przypadku się nie sprawdzą. Dzisiaj w mojej kuchni cukrzyka serwuje Wam przepis na dietetyczny sernik
Składniki:

Spód:
- 9 łyżek otrębów orkiszowych lub owsianych
- 4 żółtka
- 1/4 tabliczki czekolady gorzkiej
- 6 łyżek mleka (ja użyłam mleko migdałowe bez dodatku cukru)
- 2 łyżki ksylitolu

Masa:
- 400 g sera twarogowego chudego
- 400 g jogurtu greckiego
- 4 białka
- 4 łyżki ksylitolu
- 2 budynie śmietankowe w proszku (najlepiej takie bez dodatku cukru)
- aromat waniliowy

Przygotowanie:
Najpierw przygotujemy spód sernika. Czekoladę ścieramy na grubych oczkach tarki, dodajemy otręby i wszystko mieszamy, następnie dodajemy żółtka i mleko i wszystko razem łączymy. Tortownicę (o szerokości 22 cm wyłożonej papierem do pieczenia) wykładamy ciastem. Podpiekamy w piekarniku przez 10 min w 170 st. C
Białka ubijamy na sztywną p…

Glukagen- pomarańczowy zastrzyk, który może uratować Ci życie

Niektórzy z Was pewnie nie mieli jeszcze okazji, i życzę Wam abyście nigdy nie dostąpili tego wątpliwego zaszczytu, by użyć glukagon. Niestety żadnemu diabetykowi glukagon nie kojarzy się dobrze. Pewnie znajdą się i tacy, którzy zapytają, ale co to jest ten glukagon? Jeśli chorujecie od niedawna, ten post na pewno pozwoli wam nadrobić zaległości.

Czym jest glukagon? GlucaGen jest stosowany w ciężkiej hipoglikemii u pacjentów z cukrzycą, u których wystąpiła utrata przytomności. Ciężka hipoglikemia oznacza bardzo małe stężenie cukru we krwi. GlucaGen 1mg HypoKit® zawiera jednorazową dawkę biosyntetycznego ludzkiego glukagonu (0,001 g) oraz strzykawkę z rozpuszczalnikiem.
Glukagon powoduje uwolnienie glukozy magazynowanej w wątrobie i w krótkim czasie podwyższa jej poziom we krwi. Działa skutecznie zarówno po podaniu dożylnym, jak i domięśniowym lub podskórnym. Leczenie powinno być uzupełnione doustnym podaniem węglowodanów. To znaczy, że jak tylko odzyskamy przytomność i będziemy w stanie …

Puszyste ciasto jabłkowo-serowe bez mąki i cukru

Dzisiaj polecam Wam przepis na bardzo smaczne i dietetyczne ciasto bez mąki, cukru i tłuszczu. Ciasto jest szybkie i łatwe w wykonaniu i powinno na stałe zagościć w kuchni cukrzyka. Dzięki swoim składnikom na niski indeks glikemiczny więc nie trzeba martwić się o skoki cukru. A co najważniejsze jest naprawdę smaczne- musi znaleźć się w menu diabetyka:-) 
Składniki:
- 4 żółtka
- 2 białka
- szczypta soli
- 4 łyżki ksylitolu
- 5 łyżek płatków owsianych
- 2 płaski łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 płaska łyżeczka cynamonu
- 3 łyżki twarogu z wiaderk
- 2 jabłka

Przygotowanie:
Żółtka ubijamy z ksylitolem na puszystą, gładką masę, do całkowitego rozpuszczenia się ksylitolu, następnie ciągle mieszając dodajemy ser. Gdy wszystko się połączy dodajemy cynamon, starte na grubej tartce jabłka, proszek do pieczenia. Mieszamy dokładnie i dosypujemy płatki owsiane. Na końcu dodajemy ubite na sztywno białka i delikatnie wszystko łączymy. Masę przekładamy do małej tortownicy okrągłej lub kwadratowej. Ja użyłam tor…